18 października 2012

Jak daleko sięga pamięć?

No właśnie... ostatnio dużo nad tym myślałam. Dało mi to do myślenia podczas normalnej rozmowy z babcią przy Wojtku. Takie malutkie dzieciątko...co ono sobie może myśleć, o czym śnić..i przede wszystkim dlaczego potem nie będzie pamiętać swojego niemowlęcego okresu? Ponoć sięgamy pamięcią do okresu, w którym mamy 5-6 lat.. dziwne, ja pamiętam wiele rzeczy z okresu wiele wiele wcześniejszego. Z naszego "pierwszego" mieszkania, gdzie miałam niecałe 2 lata.

Pamiętam, że w moim pokoiku stały 2 wózki. (nie wiem ile czasu były dwa, ale pamiętam taką sytuację). Za malucha chodziłam z mamą na inne osiedle do lekarza, miałam kłopoty z nerkami. Ubrana czekam na wyjście i mama pyta mnie, w którym wózku chcę jechać. Pamiętam jeden wiklinowy, z granatową budą i wielkimi kołami - ten wydaje mi się mój "ulubiony". Drugiego wózka nie pamiętam.. wiem, że był, ale jaki był - nie wiem. Pamiętam że przejeżdżaliśmy koło fontanny...

Pamiętam też jedną wizytę u lekarza. Zimny stół, rurki, i że co chwila sikałam i ktoś robił zdjęcia.

Wchodzę do pokoju rodziców, a tam w telewizorze leci jakiś horror - scena jak goryl goni kobietę. Śniło mi się to po nocach jeszcze wiele lat.

Wchodzę do pokoju rodziców, chowam się za drzwi i robię kupę w pieluchę, (swoją drogą nie wiem czemu było tak lepiej).

Jestem w żłobku, siedzimy po kilka osób przy stolikach i jemy zupkę. Ten kto zje pierwszy dostaje koronę z papieru. Ja nie chciałam jeść i oplułam, albo zwymiotowałam na panią która mnie karmiła. Stałam w kącie za karę.

Stare mieszkanie, ktoś puka do drzwi. Przy drzwiach stoi niewysoka szafka, chyba kremowa.. Drzwi otwierają się "same" a przez szparę wystaje lalka. Za lalką wchodzi mój wujek.

Poszłam na dwór z koleżanką. Weszłam do klatki obok gdzie na schodach był podjazd dla wózków. Zjeżdżałam z tego podjazdu na tyłku i podarłam majtki z myszką.

Pamiętam też jak zrobłam sobie w wannie "pianę" z całego szamponu rodziców :)

Pamiętam strugawkę w kształcie brązowej piłki i gwizdek "kogucika".
Wszystkie opisane rzeczy działy się 23 lata temu. Pamiętam wielee wieleee rzeczy, czemu więc piszą o 5-6 roku życia? Z tego okresu pamiętam właściwie wszystko.


Co do pamięci - pamiętam mnóstwo snów...również tych z dzieciństwa....


a Wy jak daleko sięgacie pamięcią?

14 komentarzy:

 1. to ten wiklinowy wózek miałaś taki sam jak ja :)
  też pamiętam wcześniejsze sytuacje niż te, kiedy miałam 5 lat :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pamiętamy to, co powtarzamy. Małe dziecko nie ma jak powtórzyć swoich wspomnień bo:
  1) ciągle poznaje coś nowego
  2) nie umie mówić, nie ma jak o tym komuś opowiedzieć

  Oczywiście niektóre dzieci są mniej, b0radziej refleksyjne i zastanawiają się nad tym, co widziały, czy poprzez podobne późniejsze doświadczenia przypominają sobie wcześniejsze wspomnienia i je utrwalają, aczkolwiek rzadko się to zdarza ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja nie wiem jak daleko, bo mi nikt nie powiedział kiedy działo się to co pamiętam a sama w swej pamieci wieku nie umiem okreslić, ale to takie migawki tylko...

  OdpowiedzUsuń
 4. Ale jakie śmieszne niektóre wspomnienia. Wydaje mi się że też trochę pamiętam z okresu wcześniejszego niż 5 lat, albo coś mi się przypomina gdy rodzice wspominają jakieś wydarzenie ale nie potrafię określić czy moje wspomnienia są prawdziwe no i sny też zapamiętuje, fajna sprawa, szkoda że np słówka z hiszpańskiego nie zostają tak łatwo w pamięci:D Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no... w nauce też nigdy asem nie byłam, pamięć mam świetną, ale wybiórczą :)

   Usuń
 5. wydaje mi się, że te 5-6 lat odrobinę przesadzone... ale ciężko mi powiedzieć jak dokładnie daleko sięgam pamięcią - pamiętam kilka różnych sytuacji z przedszkola, do żłobka nie chodziłam, więc ewentualnie ciężko odnaleźć mi jakieś odniesienia czasowe, żebym miała pewność, że coś się wydarzyło wcześniej...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. aaa czasami wydaje mi się, że im człowiek starszy, tym więcej wspomnień powraca... pamiętam jak mój dziadek pod koniec życia opowiadał mnóstwo historii ze swojego dzieciństwa, a nie pamiętał, co dzień wcześniej robił...

   Usuń
  2. Mój dziadek też często opowiadał:)

   Usuń
 6. Ja pamietam jak bylam 5 latka wczesniej to jakis przebyski ale bardzo malo ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ale pewnie jakby Ci ktoś opowiedział jakąś sytuację to byś kojarzyła ;)

   Usuń
 7. 5-6 lat to jest tak normalnie. Chodzi o to, że najbardziej zapadają nam w pamięć jakieś intensywne wspomnienia, coś co znaczenie na nas wpłynęło. Jeżeli coś takiego wydarzyło się gdy miałaś 2 czy 3 lata, będziesz to pamięć. Oczywiście jeden ma lepszą pamięć, tych rzeczy pamięta więcej, inny ma ją słabszą.
  Ja sama nie wiem, ile lat ma moje najwcześniejsze wspomnienie. Kojarzę jakieś wydarzenia, ale nie mogę sobie przypomnieć ile miałam wtedy lat.

  OdpowiedzUsuń
 8. Zmusiłaś mnie teraz do ogromnego wysiłku :P Wytężam pamięć i wytężam ;)
  Też pamiętam sporo rzeczy, ale czasem się zastanawiam, czy pamiętam je sama z siebie, czy dlatego, że rodzice mi o tym opowiadali lub widziałam to na zdjęciach...

  OdpowiedzUsuń
 9. Wiele pamiętam ze swojego dzieciństwa i są to najpiękniejsze, bo beztroskie wspomnienia :)

  Mówisz, że masz tak jak ja przez 3 miesiące już...I jak sobie z tym radzisz, co z tym robisz?

  OdpowiedzUsuń

Witam :)
Włączyłam moderację komentarzy - by nie umknął mi żaden z nich. Obiecuję publikować wszystkie!
Komentarze są dla mnie bardzo cenne.
Chcesz żebym poczytała co u Ciebie? - daj znać:)

Chcesz zostawić nieprzemyślany, głupi pełny zawiści komentarz? - zastanów się...

Zobacz też:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...